Xavi ishte ndezur tërësisht kundër Ronaldos. Tregon momentin kur Bisha e zemëroi me këtë gjest të ulët

Në vitin 2017, Cristiano Ronaldo i vetë-shpalli botës se ai ishte lojtari më i mirë ndonjëherë. Xavi nuk ishte dakord dhe e tha këtë publikisht.

Menjëherë pas suksesit të tij të pestë në Topin e Artë, ylli më i madh i Real Madrid tha për France Football: “Unë nuk shoh askënd më të mirë se unë. Asnjë lojtar nuk bën gjëra që unë nuk mund t’i bëj vetë, por unë shoh gjëra që i bëj e që të tjerët nuk mund t’i bëjnë. .”

“Nuk ka lojtar më të kompletuar se unë,” tha ai. “Unë jam lojtari më i mirë në histori – në momentet e mira dhe të këqija.”

Kjo dukej sikur Ronaldo ishte jashtë Ronaldos. Vetëbesimi i tij i jashtëzakonshëm ka qenë shpesh faktori vendimtar në momentet më të mëdha dhe më të mira të karrierës së tij. Por ky ishte një pretendim i pabesueshëm i 37-vjeçarit.

Xavi natyrisht përkrah gjithmonë në një kamp tjetër.

Ish-plejmejkeri i Spanjës kaloi më shumë se një dekadë duke parë mjeshtërinë e Lionel Messit në punë. Ai ndjeu se kishte nevojë të ofronte një pamje të kundërt.

“Nëse Cristiano e konsideron veten lojtari më i mirë në histori, kjo është mirë, por ne që e shohin Messin duke u stërvitur, e dimë se nuk ka krahasim”, shtoi ai. “Messi është më i miri në histori dhe ne nuk e shohim ndryshe”.

Trajneri aktual i Barcelonës ndjeu se cilësia e Messit gjithmonë del në pah – në një farë mënyre ndoshta ajo e Ronaldos jo gjithmonë.

“Messi është lojtari që bën diferencën më të madhe në botë. Është më se e qartë.”