Agjërimi për tre ditë, rigjeneron tërë sistemin imunitar dhe zvogelon rrezikun nga kanceri

Agjërimi për tre ditë, rigjeneron tërë sistemin imunitar Hulumtuesit e Universitetit të Kalifornisë Jugore kanë deklaruar se agjërimi, qoftë edhe për tri ditë, mund të rigjeneroj tërë sistemin imunitar te njerëzit. Sa i përket gjetjes së metodave për përmirësimin e sistemit të imunitetit, hulumtuesit e kanë përshkruar studimin e tyre si të jashtëzakonshëm, Ndër njerëzit … Read more

5 sekrete që mund t’ju ndihmojnë të reduktoni stresin

Alison Chase, një psikologe me mbi 20 vjet përvojë, zbuloi 5 sekrete që mund t’ju ndihmojnë të reduktoni stresin. Bëni pushime Kur zbuloni se jeni më nervoz dhe të stresuar në qasjen tuaj ndaj gjërave, zakonisht është një shenjë që ju duhet të relaksoheni, të merrni pak kohë dhe të largoheni nga ajo që ju … Read more

Ushqimi më i rëndësishëm për zhvillimin e trurit të fëmijëve, flasin ekspertët!

Ushqimi që u jepni fëmijëve ndikon në zhvillimin e tyre, por edhe në zhvillimin e strukturave dhe lidhjeve në trurin e tyre. Udhëzimet e Akademisë Amerikane të Pediatrisë (AAP) renditin proteinat, zinkun, hekurin, acidet folike, disa vitamina dhe acide yndyrore të pangopura si lëndët ushqyese më të rëndësishme. Një dietë pa këto lëndë ushqyese mund … Read more

Kur është koha më e mirë për të konsumuar mjaltë? Ka një ndryshim nëse e hani në mëngjes ose në mbrëmje

Mjalti përmban shumë vitamina dhe minerale të dobishme që kanë një efekt shërues, por nuk ka rëndësi në cilën orë të ditës e konsumoni Për shkak të vetive të tij antibakteriale, mjalti konsiderohet gjithashtu një nga përbërësit aktivë më të njohur që forcon sistemin imunitar, eliminon kollën dhe lehtëson dhimbjet e fytit. Edhe pse praktikisht … Read more

Kur duhet të bëni dush? Ja çfarë rekomandojnë mjekët

Dushi është një pjesë themelore e rutinës së përditshme të shumicës së njerëzve. Por a mund të ndikojë në shëndetin tuaj koha e preferuar e dushit – mëngjesi apo nata? Ofruesit e kujdesit shëndetësor bien dakord që, në përgjithësi, ju mund të bëni dush sa herë që dëshironi, pasi nuk ka asnjë literaturë shkencore që … Read more