Specialja ua vazhdon paraburgimin Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë është marrë vendim për vazhdimin e masës së paraburgimit për Rexhep Selimin dhe Jakup Krasniqin. Kjo është bërë e ditur nga zëdhënësi i DhSk-së, Michael Doyle, gjatë konferencës javore në të cilën jepen informacione të përditësuara lidhur me punën e kësaj gjykate, raporton “Betimi për Drejtësi”. … Read more

Karagjorgji, apo Gjergji i Zi: Familja mbretërore serbe, me origjinë shqiptare!

Gjyshi nga babai i Karagjorgj Petroviqit, udhëheqësi i kryengritjes së parë serbe, ishte një Gjin Marash Klimenti, thuhet në librin “Karagjorgjeviqët – historia e fshehur”. Autorë të librit janë Milorad Boshnjak, gazetar, dhe Sllobodan Jakovleviq, inxhinier i mekanikës, i cili është pasardhës i drejtpërdrejtë i Jakov Obrenoviçit, gjysmë-vëlla i princit serb Milosh Obrenoviq. Botues i … Read more

Alarmon Bugajski: Një tjetër konfIikt po shfaqet në Ballkanin Perëndimor, me qendër rreth këtij shteti!

Një tjetër konflikt po shfaqet në Ballkanin Perëndimor, me qendër rreth Maqedonisë së Veriut. Zgjedhja e një qeverie nacionaliste në Shkup ka të ngjarë të përkeqësojë mosmarrëveshjet me disa fqinjë, veçanërisht Bullgarinë dhe Greqinë, dhe të ofrojë mundësi të reja për përmbysjen dhe destabilizimin e Rusisë. Kështu vlerëson Janusz Bugajski është anëtar i lartë në … Read more

“Nga Shkupi fluturuam në Cyrih,…”, kështu u organziua grupi i parë i UÇK-së në vitin 1991

Nga: Arta Berisha & Enver Robelli (koha.net) “Në Tiranë na priti Lindita Aliu, vajza e profesorit Ali Aliu”, rrëgen Gajtani Në vjeshtën e vitit 1991, një grup patriotësh nga Kosova morën avionin nga Shkupi në Zürich, pastaj vajtën në Trieste dhe nga atje me anije në Durrës. U vendosën në fshatin Surrel afër Tiranës, ku … Read more

Rexhep Qosja: Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen

Akademiku Rexhep Qosja ka deklaruar se Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen herët apo vonë, pavarësisht zërave kundër. Qosja në një intervistë për Televizionin ‘A2’ teksa komentoi marrëdhëniet mes Prishtinës dhe Tiranës tha se fërkimet që kanë ndodhur janë të pakuptimta dhe në kundërshtim me orientimin e Albin Kurtit. “Fërkimet, të cilat kanë qenë pak … Read more

“Ik llapu andej që të ecësh, ik lidhu o ‘toy boy’”, përplasen ashpër Graciano dhe Romeo: Je plehrë, do mbarojë kjo loja

Gracioano dhe Romeo janë përplasur sërish me ofendime edhe ditën e sotme në shtëpinë e Big Brother VIP. Shkak është bërë deklarata e Gracianos në Prime të së martës, ku tha se Romeo i ka shkruar jashtë Erjolës, sepse e ka fiksim, deklaratë që është mohuar nga të dy ata. Pjesë nga debati: Graciano: Palaço … Read more