Arteta këshilloi Guardiolan edhe sa ishte lojtar i Arsenalit: Pep e telefonoi spanjollin për ndeshjen ndaj Chelseat në Ligën e Kampionëve

Një zbulim magjepsës nga një libër për Pep Guardiolën tregon se ai thirri Mikel Artetën për këshilla taktike gjatë kohës që luante në Arsenal.

Kur Guardiola ishte në krye të skuadrës së Barcelonës, ai zgjidhte për këshilla trurin e Artetës, i cili ishte ende duke luajtur dhe vetëm 30 vjeç.

Trajneri i Manchester Cityt do të telefononte Artetën për këshilla rreth taktikave të caktuara dhe formacioneve strategjike.

Ai e telefonoi në mënyrë specifike përpara ndeshjes së skuadrës së tij në Ligën e Kampionëve kundër Chelseat në vitin 2012.

Libri, i shkruar nga Lu Martín dhe Pol Ballus, thotë: “Arteta dhe Guardiola mbanin gjithmonë kontakte dhe Arteta jetonte në të njëjtën lagje me vëllain e Pep, Pere, kur ai ishte i vendosur në Londër.

“Kur Barça u takua me Chelsean në Ligën e Kampionëve (në vitin 2012), Pep mori telefonin për të zgjedhur trurin e mikut të tij të vjetër për kundërshtarin e tyre të ardhshëm.

I impresionuar nga analiza kritike e Artetës, Pep nisi të marrë këshilla më shpesh nga ai”.

Sigurisht, Guardiola punësoi Artetën si ndihmësin e tij në Man City, përpara se 40-vjeçari të linte rolin e tij në Etihad për të marrë drejtimin e Topçinjve.

“Mikel [Arteta] di gjithçka,” tha ai. “Ai është shumë i mirë. Nuk është sepse ai është shoku im. Unë e di se si jeton, e di se çfarë planifikon, e di se si punon. Ai është shumë i zgjuar.

“Unë mësoj shumë duke parë ekipet e tij dhe sot mësova diçka që mund ta përdor në të ardhmen. Ai di gjithçka për futbollin”, tha ai.