Greqia i përgjigjet Erdoganit: Kërcënimet e Turqisë janë përtej çdo kufiri, do informojmë menjëherë aleatët

Athina i është përgjigjur deklaratave të Presidentit turk, Erdogan.

Ministria e Jashtme greke ka dalë me një njoftim pas deklaratave të reja provokuese të presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, shkruan protothema.

Siç thekson Ministria e Punëve të Jashtme në njoftim, “Greqia nuk do të ndjekë Turqinë në deklaratat dhe kërcënimet e përditshme skandaloze”, duke theksuar se “do të informojmë menjëherë aleatët dhe partnerët për përmbajtjen e deklaratave provokuese të ditëve të fundit”.

Njoftimi i Ministrisë së Jashtme:

“Greqia nuk do të ndjekë Turqinë në deklaratat dhe kërcënimet e përditshme skandaloze dhe përtej çdo kufiri.

Ne do t’i informojmë menjëherë aleatët dhe partnerët tanë për përmbajtjen e deklaratave provokuese të ditëve të fundit, për të bërë të qartë se kush po e dinamizon kohezionin e aleancës sonë në një periudhë veçanërisht të rrezikshme.

Në të njëjtën kohë, ne do të vazhdojmë të operojmë, bazuar në rregullat e së drejtës ndërkombëtare dhe të ligjit të detit, si një shtyllë stabiliteti dhe sigurie për rajonin më të gjerë”.

Duke folur në margjinat e eventit teknologjik “TEKNOFEST”, Rexhep Tajip Erdogan bëri një tjetër sfidë ndaj Greqisë.

Me kërcënime të hapura, presidenti turk vuri drejtpërdrejt në pikëpyetje sovranitetin grek mbi ishujt e Egjeut, ndërsa pohoi se Ankaraja është e gatshme të bëjë gjithçka që është e nevojshme kur të vijë koha, duke bërë përsëri referenca për fatkeqësinë e Azisë së Vogël dhe 1922, shkruajnë mediet greke.

“O grekë, shikoni historinë, kthehuni në histori, nëse shkoni shumë larg, çmimi do të jetë i rëndë. Ne kemi vetëm një propozim për Greqinë, mos harroni Izmirin ”, tha presidenti turk.