Ambasadori gjerman mbështet vendimet e Kurtit për dokumentet e targat në zyrë të Presidentes

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se vendimi i Qeverisë së Kosovës për shtyerjen e zbatimit të vendimeve për targat dhe dokumentet hyrëse – dalëse deri më 1 shtator ishte në koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian.

Këtë e tha përmes një cicërime në rrjetin social Twitter, ku ka treguar për takimin që pati sot me presidenten Vjosa Osmani.

Rohde tha se vendimet e Qeverisë janë legjitime dhe plotësisht në përputhje me marrëveshjet e Brukselit.

“Kënaqësi për t’u takuar me presidenten Vjosa Osmani sot, për të diskutuar zhvillimet aktuale, përfshirë vendimin për shtyrjen e zbatimit të vendimeve për targat dhe dokumentet hyrëse – dalëse për datën 1 shtator, në koordinim me SHBA-në dhe BE-në. Theksova se vendimet janë legjitime – plotësisht në përputhje me marrëveshjet në Bruksel”, ka shkruar ambasadori gjerman.