Lakrat turshi duhen konsumuar sa më shpesh, kam 5 arsye për t’ju bindur

Lakra turshi është një ushqim i domosdoshëm, veçanërisht gjatë muajve të dimrit. Është një burim i shumë vitaminave dhe ka një efekt të dobishëm në organizëm. Ka të paktën pesë arsye pse duhet të konsumoni lakër turshi.

Përmban lëndë ushqyese – Përveçse është i ulët në kalori, lakra turshi gjithashtu përmban lëndë ushqyese të rëndësishme si vitamina C, vitamina K, vitamina B6, fibra, hekur, bakër, mangan, folate dhe kalium.

Është e mirë për zorrët – Për shkak se është një ushqim i fermentuar, lakra turshi përmban natyrshëm probiotikë dhe fibra prebiotike. Probiotikët janë efektivë kur bëhet fjalë për kapsllëkun, diarrenë e lidhur me përdorimin e antibiotikëve dhe infeksionet, si dhe sindromën e zorrës së irrituar.

Forcon sistemin imunitar – Meqenëse afërsisht 70 deri në 80 për qind e imunitetit tonë varet nga shëndeti i zorrëve, të dy sistemet janë të lidhura pazgjidhshmërisht, që do të thotë se çdo ushqim që mbështet zorrët e shëndetshme gjithashtu mbështet një sistem të shëndetshëm imunitar.

Burim i mirë i fibrave – Është vërtetuar se lakra turshi ndihmon me sindromën e zorrës së irrituar. Sipas bazës së të dhënave ushqimore të Departamentit Amerikan të Bujqësisë (USDA), një filxhan lakër turshi përmban katër gram fibra, që është e barabartë me 15 për qind të vlerës së rekomanduar ditore.

Ndikon në uljen e stresit – Është treguar se probiotikët kontrollojnë ankthin dhe simptomat e depresionit tek njerëzit për shkak të lidhjes midis zorrëve dhe trurit. Zorrët e shëndetshme janë baza për funksionimin e të gjithë trupit të njeriut.