Mali i Zi përkrah Kosovën për heqjen e vizave, deklarohet Gjukanoviq

Podogrica zyrtare përkrah fuqishëm liberalizmin e vizave për Republikën e Kosovës. Kështu ka deklaruar presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq.

Pas takimit të Samitit të BE-së, që po mbahet në Bruksel, Gjukanoviq i është drejtuar mediave.

“Nga ajo, bashkë me këtë, dhe çështjes së sigurimit të liberalizimit të vizave për Kosovën, është folur edhe për statusin e kandidatit të BE-së…”, u shpreh ai.

Ai, poashtu ka folur edhe rreth integrimin e Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë në Bashkimin Evropian.