Gruaja më e gjatë në botë udhëton për herë të parë me aeroplan

Me një rregullim të vogël të ulëseve, Rumeysa Gelgi më në fund hipi në një aeroplan për herë të parë në jetën e saj.

Nuk ishte një rrugë e lehtë, por gruaja më e gjatë në botë e bëri udhëtimin e saj të parë me avion me ndihmën e Turkish Airlines.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Gelgi, e cila është në Librin e Rekordeve Guinness për lartësinë e saj 2.15 metra.

Gelgi duhet të udhëtojë me barelë për shkak të sindromës Weaver, një çrregullim gjenetik i karakterizuar nga rritja e shpejtë.

Zhvilluesja 25-vjeçare e softuerit donte të udhëtonte në SHBA për të bashkëpunuar me Guinness për një ngjarje dhe për të ndihmuar në zhvillimin e karrierës së saj profesionale.

Reklama
E shoqëruar nga nëna e saj, e reja hipi në fluturim me karrocën e saj me rrota përpara se të shtrihej në “barelë” brenda aeroplanit për një fluturim 13 orësh për në San Francisko.

Ajo u tha gazetarëve në Aeroportin e Stambollit se ishte shumë e emocionuar për të udhëtuar me aeroplan për herë të parë dhe se ky fluturim ishte i rëndësishëm për pacientë si ajo që kanë nevojë për “barelë”.

Gelgi jeton në Karabük, Türkiye, rreth 200 kilometra (124 milje) në veri të kryeqytetit, Ankara. /Telegrafi/