Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani pesë kumbulla në ditë? Interesante

Kumbullat njihen si një multivitaminë natyrale, por shumë prej nesh nuk e kanë zakon t’i hanë ato rregullisht. Ndoshta do të filloni t’i hani kur të shihni se çfarë i bëjnë trupit 5 kumbulla në ditë. Një kumbull përmban 84 për qind ujë, 0,6 për qind proteina, 10 për qind karbohidrate dhe 2,1 gram fibra.

Përveç kësaj, ato kanë një nivel të ulët të yndyrës dhe kalorive, dhe një përqindje të lartë të vitaminave A, C dhe E, kalcium, magnez dhe kalium. Shihni se çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani vetëm pesë kumbulla në ditë:

Ul nivelin e sheqerit në gjak

Kumbullat janë të lidhura me një indeks të ulët glicemik, që do të thotë se ato mund t’ju ndihmojnë të kontrolloni nivelet e sheqerit në gjak dhe të zvogëloni rrezikun e diabetit të tipit 2.

Përmirësojnë kujtesën

Nëse hani pesë kumbulla në ditë, do ta ndihmoni trupin tuaj të heqë qafe efektet negative të radikalëve të lirë që ndikojnë në kujtesë.

Mbrojnë zemrën

Një kumbull e freskët përmban mesatarisht 113 mg kalium. Ky mineral ndihmon në kontrollin e presionit të lartë të gjakut, duke reduktuar kështu rrezikun e goditjes në tru.

Mbrojnë sistemin e përgjithshëm

Kumbullat e thata janë një mënyrë e shkëlqyer për të shpejtuar tretjen. Një mënyrë për t’i ngrënë gjatë gjithë vitit është t’i njomni kumbullat e thata në ujë të sapovaluar.

Forcojnë kockat

Studiuesit nga universitetet e Floridës dhe Oklahomas testuan dy grupe grash në postmenopauzë për 12 muaj. Një grup hante 100 gram kumbulla të thata në ditë (rreth 10 kumbulla), dhe tjetri hëngri 100 gram mollë të thata.

Të dy grupet konsumuan suplemente të kalciumit dhe vitaminës D. Rezultatet treguan se grupi që hëngri kumbulla të thata kishte një densitet kockor dukshëm më të lartë në shpinë dhe parakrah.

Përmirësojnë shëndetin e syve

Kumbullat janë shumë të rëndësishme për shëndetin e syve. Fitonutrientët që gjenden tek kumbullat mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të degjenerimit makular, ose degjenerimit makular, një sëmundje që prek kryesisht të moshuarit.