Pse në Turqi pihet më së shumti çaji se kudo tjetër në botë

Në majë të një mali të pjerrët në Turqinë verilindore, fshati Haremtepe i ngjan një ishulli të rrethuar nga një oqean i madh gjelbërimi me rreshtat e gjelbëruar të plantacioneve të çajit.

Dhjetëra mbledhës çaji, pothuajse tërësisht të fshehur mes bimësisë së gjelbër të thellë të kodrës, këpusin me shpejtësi gjethet që shkëlqejnë dhe i depozitojnë në thasë të mëdhenj prej pëlhure të vendosur mbi supe përpara se të fillojë përmbytja tjetër, shkruan CNN.

“Ky vend është i veçantë. Normalisht, çaji mund të rritet vetëm në zonat ekuatoriale. Por mikroklima e zonës, me shumë diell dhe shi, do të thotë që çaji mund të lulëzojë”, thotë Kenan Çiftçi, pronar i një plantacioni çaji dhe kafeneje në fshat.

Britanikët dhe kinezët, të lidhur me historinë e çajit, mund të kenë më shumë vëmendje, por Turqia (ose Türkiye siç e quan tani veten) ka sipas disa vlerësimeve, konsumin më të lartë për frymë në botë. Mesatarja turke e konsumimit të çajit është katër kilogramë gjethe në vit, sipas Komitetit Ndërkombëtar të Çajit, ekuivalenti i 85 milionë njerëzve të tij që pinë katër gota në ditë.

I përgatitur në çajnik, çaji i zi zakonisht pihet në gota të vogla në formë tulipani. Në të njëjtën kohë, teknika tradicionale për përgatitjen e çajit turk, duke përdorur një sistem të veçantë “me zierje të dyfishtë” të dy kazanëve të vendosur mbi njëri-tjetrin, mund të marrë një kohë të gjatë për t’u përgatitur, dhe kështu shkon paralelisht me ritmin e ngadaltë të jetës turke.

“Konsumimi i çajit është sa një aktivitet social aq edhe një kënaqësi kulinare”, thotë Hüseyin Karaman, rektor i Universitetit Recep Tayyip Erdoğan në Rize, i cili në fillim të këtij viti hapi një Bibliotekë Çaji që mban 938 libra kushtuar pijes.

Nga terrenet bukolike të Detit të Zi deri te kopshtet e qeta të çajit kurd në Turqinë lindore dhe kafenetë e Stambollit, çaji përdoret për çdo gjë; nga mirëpritja e të huajve deri te takimi me miqtë.

Megjithatë, sipas disa vlerësimeve Turqia prodhon deri në 10% të çajit në botë (275.000 tonë u përpunuan vitin e kaluar), shumica e tij konsumohet në vend dhe pjesa më e madhe është ende varieteti i vjetër i çajit të zi që rritet në Rize.

Në nder të pijes kombëtare të Turqisë, një ndërtesë 30 metra e lartë në formën e një gote çaji gjigant turk, duke përfshirë një pazar, tarracë shikimi dhe, në të ardhmen, një muze, u hap në qytetin e Rizes këtë vit.

“Të jetosh pa çaj nuk është aspak jetë. Ne duhet ta festojmë këtë pjesë të rëndësishme të jetës turke, si mes nesh ashtu edhe duke ndarë historinë e shijshme me vizitorët”.” thotë Hasan Önder, menaxher i pazarit.