Cramon i reagon eurodeputetes franceze: Fatmirësisht, shumica në Parlamentin Evropian e mbështet Kosovën

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka reaguar shpejtë pasi eurodeputetja franceze Dominique Bilde kundërshtoi anëtarësimin e Kosovës në BE dhe liberalizimin e vizave.
Cramon i është përgjigjur në Tëitter se shumica në Parlamentin Evropian e mbështesin Kosovën dhe se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave.

“Për fat të mirë, shumica e kolegëve tanë në Parlamentin Evropian janë më mirë të informuar dhe e mbështesin Kosovën në përpjekjen për të bashkëpunuar me BE-në”, shkroi Cramon.

Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave, tha ajo, dhe “qytetarët e saj meritojnë, ashtu si të gjithë evropianët, të lëvizin lirshëm”.

e ka quajtur “çmenduri” idenë që Kosova mund të jetë pjesë e BE-së dhe atë për liberalizim.