Mediat serbe e shpallin tradhtar peshkopin që u takua me Von Cramon: Çfarë i premtoi lobistes shqiptare?

Eurodeputetja dhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon është takuar me një peshkop serb në dioqezën e kishës ortodokse serbe në Dyseldorf të Gjermanisë.

Takimi i peshkopit serb me eurodeputeten po konsiderohet tradhti në Serbi. Disa media atje, që janë në shërbim të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, kanë pyetur se pse peshkopi ka pranuar të takohet me Viola von Cramon.

“PUBLIKU PRET PERGJIGJE – Si dhe pse Grigorije e tradhtoi kishën e tij dhe çfare i premtoi lobistes shqiptare”, është titulli i tabloidit serb, “Alo”, i cili i termin “shqiptar/shqiptare” e shkruan me gjuhë ofenduese, “šiptarskoj”.

Ky medium pyet se “Çfarë e bëri Grigorijen të pranonte fillimisht lobisten kryesore për Kosovën e pavarur, çfarë i ofroi dhe dhe në emër të kujt i premtoi?”.