Qeni i lazdruar hyn në fushë dhe ndërpret ndeshjen, kërkon përqafime

Si te bëhet një ndeshje e thjeshtë miqësore mes dy ekipeve kombëtare të futbollit për femra në një mbrëmje anonime vere në një ngjarje unike dhe virale?

E thjeshtë: thjesht lejoni një qen të hyjë në fushë. Dhe çfarë lidhje ka një qen me një lojë me top? Edhe më e thjeshtë: asgjë.

Megjithatë, pikërisht hyrja e papritur në fushë e një qenushi detyroi arbitrin dhe lojtarët të ndërpresin ndeshjen në minutën e 36 të pjesës së parë të miqësores së planifikuar mes Kilit dhe Venezuelës për një paplan të pabesueshëm që la të gjithë pa fjalë. Rasti i ndeshjes lindi për përgatitjen në funksion të sfidave kualifikuese në kuadër të Botërorit të ardhshëm të Femrave, i planifikuar mes Australisë dhe Zelandës së Re që do të luhet midis qershorit dhe korrikut 2023.

VIDEO

Një mundësi e re për të demonstruar rritjen eksponenciale të Lëvizja e grave, e cila prej disa vitesh po tërheq publikun, median dhe sponsorët gjithnjë e më shumë drejt vetes. Sa i përket garës së radhës të kampionatit botëror, i cili tashmë po regjistron shifra rekord: për edicionin e nëntë të Kupës së Botës në Oqeani, eventi është shtrirë në 32 ekipe pjesëmarrëse në krahasim me 24 tradicionale.

Kështu, ndërsa prisnin të rifillonin ndeshjet zyrtare, Kili dhe Venezuela u takuan për një ndeshje miqësore në Estadio Bicentenario La Granja, që ndodhet në Curicó, Kili, dhe morën një shikueshmëri të papritur e cila, nga ana tjetër, e rifilloi futbollin sërish viral në rrjetet sociale. Jo për një gol, një lojë apo një rezultat të veçantë: të gjitha aspektet përfunduan në sfond përballë një pushtuesi shumë të veçantë, i cili i detyroi të gjithë të ndalonin për disa minuta.