Kjo kompani zvicerane do t’i anulojë disa fluturime korrik-gusht, s’dihet cilat linja

Anulimet shtesë të fluturimeve SWISS janë “të pashmangshme” për shkak të mungesës së stafit, tha një zëdhënës i kompanisë për agjencinë e lajmeve Keystone-SDA, njofton albinfo.ch.

Fluturimet e planifikuara midis gushtit dhe tetorit do të ndikohen nga njoftimi i fundit, i cili fillimisht u raportua nga portali i lajmeve blick.ch. Pas lajmeve të hershme në qershor se 2% e 18,500 fluturimeve SWISS të planifikuara për korrik dhe gusht do të anulohen.

“Anulimet e mëtejshme janë fatkeqësisht të pashmangshme në muajt e ardhshëm për shkak të kufizimeve të burimeve dhe sfidave operacionale në të gjithë industrinë e linjave ajrore,” tha zëdhënësi. Anulimet, megjithatë, do të mbeten në rangun e përqindjes njëshifrore të ofertës së përgjithshme.
Është ende e paqartë se cilat rrugë do të preken. Por kompania synon të informojë pasagjerët sapo të përpunohen detajet dhe t’u ofrojë atyre rezervime automatike ose zgjidhje të tjera të individualizuara, shtoi zëdhënësi.

Plani për të shkurtuar më shumë fluturime vjen pasi e gjithë industria e aviacionit përjeton mungesa dhe pengesa në kontrollin e pasagjerëve, kontrollin ajror dhe numrin e stjuardesave. Në vitin 2021 SWISS vendosi të pushonte 780 staf për shkak të pandemisë Covid-19, por duhej të rishikonte shifrën deri në 550.

Lufthansa, kompania e saj mëmë gjermane, nuk pret që operacionet të kthehen në normalitet deri në vitin 2023.