Arbana Xharra Per Mosliberalizimin E Vizave: ”Problem Ndertimi I Xhamive Ne Kosovë, Kanë Me Na I Bë Më Keq Se Serbisë”

Arbana xharra ne lidhje me situaten aktuale në BE per Ballkanin Perendimor ka bere një reagim të fortë, duke bere nje krahasim te paqendrueshen mes Kosovës dhe Serbisë.

Kjo ka ngjall një reagim të ashpër ne opinionin publik në Kosovë.

Ajo ka theksuar se per mosliberalizimin e vizave per Kosoven eshte problem dhenia e lejeve per ndertimin e xhamive në Kosovë ku perfshin edhe figuren e Erdoganit si influencë e theksuar në Kosovë.

Reagimi i saj i plotë dhe pa nderhyrje eshte siç vijon: HAP REK LAMEN ME POSHTE PER TE VAZDHUAR

L eni Erdoganin mrena e kqyrni qysh kane me iu hek vizat. Ska te beje korrupsioni e as kriteret tjera qe eshte thene se do te ndihmojne ne liberalizim te vizave, hic me pak nuk jane te korruptuara vendet tjera te rajonit.

5 vitet e fundit, secili sherbim i sigurimit ne vendet e Evropes ka shpalle Kosoven ne raportet e tyre si qendra qe distribuon xhihadizmin ne Evrope (s’ka tri jave qe nje raport te tille e publikoi fedpoli zviceran). A mos deshet qe ktyne elementeve tu japin viza?

Jepni leje per ndertimin e xhamive politike ne midis Prishtines e pritni te beheni pjese e Evropes! Kete politike e kane nise qeverite e shkuara dhe kjo qe eshte tani po e vazhdon. Vuçiçit i thone s’ka me njeren kembe ne Rusi me tjetren ne Evrope. Neve s’na thone kaq hapur por na bejne edhe ma keq se Serbise.