Ku jeni nisur pa Kosovën?/ Diplomati amerikan ua ngre ‘veshin’ Ramës dhe Vuçiçit: “Bëjeni këtë gjë, ose..”

SHBA-ja e sheh si iniciativë të mirë Ballkanin e Hapur, por i dërguari special amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar iu foli përmes një video-lidhjeje nismëtarëve të kësaj iniciative se çfarë duhet të bëjnë që të kenë sukses. Escobar tha se mbështetja e SHBA-së për Ballkanin e Hapur bazohet në disa pika.

Ai tha se kjo iniciativë duhet t’i përfshijë të gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor në nivel të njëjtë, në mënyrë që të jetë e suksesshme. Për të vazhduar më shumë, kIik0ni mbi rek Iamën.