A jeni të përgatitur për skenarin kur Serbia mund ta sul mojë Kosovën? Ja si përgjigjet Albin Kurti…

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka deklaruar mbrëmjen e djeshme se Ballkani Perëndimor mund të jetë një terren, ku fushëbetaja të reja ruse mund të zhvillohen nga ana e përfaqësuesve të saj. I pyetur nga gazetarja e CNN nëse është “Kosova e përgatitur për një skenar kur Serbia mund ta luftojë”, ai ka thënë se “duhet të jemi vigjilentë”, duke përmendur bazat serbe përreth Kosovës. LEXO ME TEPER DUKE E HAP REK LAMEN ME POSHTE

“Serbia nuk është neutrale, Serbia është me Federatën Ruse ka 42 baza baza që operojnë përreth Kosovës dhe duhet të jemi të kujdesshëm pasi ta mund ta luajnë rolin e proxie të Federatës Ruse”, u shpreh Kurti. “Spanja, Sllovakia, Rumania dhe Greqia shpresoj që do të na njohin dhe në këtë mënyrë do të jemi anëtare e NATO-s”, shtoi Kurti.