Presidentja Osmani në New York: Kërkova përmbyllje urgjente të çështjes së liberalizimit të vizave

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se në takimin që ka zhvilluar sot në Neë York me ftesë të përfaqësuesit të lartë të BE-së, Josep Borell, ka kërkuar që urgjentisht të zgjidhet çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën.

”Sot në takimin e organizuar nga përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell me krerët e shteteve të Ballkanit Perëndimor potencova përkushtimin e Kosovës për paqe e stabilitet dhe për rrugën e saj euroatlantike, kërkova përmbyllje urgjente të çështjes së liberalizimit të vizave dhe mbështetje nga BE-ja për tejkalimin e krizës energjetike këtë dimër”.