Çfarë ndodh me trupin në dietat e rënda dhe 5 arsyet pse duhet t’i shmangni ato

Gjërat janë të thjeshta, të gjithë duan të humbin peshë shpejt, megjithëse shumica e dinë që dietat e shpejta japin rezultate afatshkurtra, por pavarësisht kësaj, shumë i nënshtrohen premtimit për “pesë kilogramë më pak në 14 ditë”. Nutricionistët shpjegojnë se çfarë i bëjnë organizmit dietat e shpejta në planin afatgjatë.

Dietat e shpejta njihen ndryshe si programe totale të zëvendësimit të dietës (TDR) dhe përfshijnë reduktimin e marrjes së kalorive në një nivel jashtëzakonisht të ulët në mënyrë që të arrihet një deficit i madh kalorish në një periudhë të shkurtër kohore.

Dihet se ato janë të paqëndrueshme, madje edhe për disa ditë, dhe shpesh mund të shkaktojnë pasoja të papritura afatgjata shëndetësore. Por çfarë do të thotë në të vërtetë mbajtja e dietës? Planet që ju mësojnë se si të humbni peshë në një javë ose të humbni rreth gjashtë kilogramë në një muaj nuk kanë qenë kurrë më të njohura dhe dy nutricioniste flasin me Womenandhome rreth dietave të shpejta, nëse ato funksionojnë dhe çfarë efekti kanë në trup.

Çfarë është një dietë crash?

Nutricionistja Jenna Hope për Womenandhome shpjegon se dieta e papërshtatshme do të thotë të ndryshoni në mënyrë drastike zakonet tuaja të të ngrënit për një kohë shumë të shkurtër, për shembull para një ngjarjeje të rëndësishme.

Në disa raste, për të arritur këtë reduktim rrënjësor të marrjes së kalorive, dietat kërkojnë që një person të heqë dorë nga ushqimet e ngurta dhe t’i zëvendësojë ato me vakte dhe lëngje të lëngshme, sepse ato përmbajnë natyrshëm shumë më pak kalori.

Në praktikë, dieta e shpejtë duket si plane të tilla si dieta Fast 800 , e cila inkurajon një person që fillimisht të reduktojë marrjen e tij në vetëm 800 kalori në ditë, krahasuar me 2000 kalori që i nevojiten një gruaje mesatare.

Detoksifikimi i lëngjeve , i cili promovon zëvendësimin e ushqimit me një shumëllojshmëri lëngjesh alternative, plani 7-ditor i detoksifikimit dhe dieta ushtarake , janë vetëm disa nga dietat e njohura të përplasjes që pretendojnë se lejojnë njerëzit të humbin peshë shpejt.

A e bën të mundur humbjen e peshës një dietë e shpejtë?

Nutricionisti Rob Hobson shpjegon se humbja e peshës me një dietë të rëndë ndodh vetëm sepse personi konsumon shumë pak kalori. Në fakt është një deficit kalori, i cili është baza e humbjes së peshës.

Pa këtë raport më të lartë të numrit të kalorive të përdorura në lidhje me kaloritë e marra, humbja e peshës thjesht nuk është e mundur. Megjithatë, kjo mund të arrihet me qasje shumë më të shëndetshme sesa dietat e ashpra. “Është më mirë të përdorni një qasje më poroze për një periudhë më të gjatë kohore për të humbur peshë, sepse pesha e humbur ka më pak gjasa të rifitohet”, thotë Hope.

Hope shton se sa më e ngadaltë të jetë humbja e peshës, aq më shumë ka të ngjarë që ushtrimet dhe ushqimi i shëndetshëm të bëhen pjesë e stilit të jetesës.

Kjo, shpjegon hulumtimi i Universitetit Mjekësor të Karolinës së Jugut, do të thotë se ju do të jeni në gjendje të humbni peshë më lehtë në të ardhmen, nëse ky është qëllimi juaj dhe madje të shmangni lindjen e një fëmije. Ju gjithashtu do të zvogëloni në mënyrë drastike rrezikun e sëmundjeve serioze si sëmundjet kardiovaskulare dhe diabeti i tipit 2, gjë që redukton rrezikun e vdekjes së hershme.

Dieta e pakëndshme nxit një qëndrim jo të shëndetshëm ndaj ushqimit që mund të çojë në probleme serioze si çrregullimet e të ngrënit. “Por ka në fakt një sërë arsyesh pse kjo qasje ndaj humbjes së peshës ka të ngjarë të dështojë”, thotë Hobson, dhe këto janë disa nga efektet anësore të dietave të ashpra.

Ashtu siç pritej, por ky është faktori kryesor që i bën dietat e përplasjes të dështojnë që në fillim. “Mund të jeni në gjendje ta përballoni atë në fazat fillestare të dietës, por me kalimin e kohës, uria e vazhdueshme mund të çojë në një rikthim. Në disa raste, kjo mund të shkaktojë episode të ngrënies së tepërt , e cila është karakteristike për fëmijën jo-yo”, thotë Hobson.

Ai shton se kjo lloj diete gjithashtu mund të ndikojë në disponimin tuaj pasi përballeni me urinë, kufizimet dhe mangësitë e mundshme të lëndëve ushqyese, të cilat të gjitha kanë më shumë gjasa të çojnë në mbingrënie , sipas një studimi nga Universiteti i Karolinës së Veriut.

Kapsllëk

“Marrja e ulët e kalorive mund të çojë gjithashtu në konsum të ulët të fibrave , të cilat nga ana tjetër mund të kontribuojnë në ndryshime në lëvizjet e zorrëve dhe një rrezik në rritje të kapsllëkut,” shpjegon Hope.

Mungesa e lëndëve ushqyese

“Ndjekja e një diete me kalori të ulët dhe kufizuese mund t’ju vërë në rrezik të mangësive ushqyese , sepse keni më pak gjasa të merrni të gjitha lëndët ushqyese që ju nevojiten”, thotë Hope. Hobson shton se kjo do të çonte në shenja të mungesës së lëndëve ushqyese si nivelet e ulëta të hekurit dhe mangësitë e vitaminave B dhe magnezit.

“Reduktimi në mënyrë drastike i marrjes së ushqimit duke hequr disa grupe ushqimore mund të çojë në mangësi të lëndëve ushqyese që mund të ndikojnë në shëndetin në shumë mënyra”, thotë Hobson. Ai shpjegon se nivelet e ulëta të hekurit mund të çojnë në lodhje dhe rraskapitje dhe të shkaktojnë humor të ulët, ndërsa mungesa e vitaminës B dhe magnezit mund të ndikojnë gjithashtu në disponimin dhe gjumin. Marrja e ulët e kalciumit mund të jetë gjithashtu e dëmshme për densitetin e kockave.

Kulmi i gjithë kësaj, pajtohen Hope dhe Hobson, e bën shumë të vështirë arritjen e çdo qëllimi shëndetësor , qoftë humbja e peshës apo diçka tjetër. “Efekti aktual i mangësive të tilla varet nga kohëzgjatja e kaluar në dieta ekstreme, por efektet mund të ndihen edhe nëse dieta kryhet në afat të shkurtër”, thotë Hobson.

Metabolizëm më i ngadalshëm

Kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, një metabolizëm i ngadaltë është gjëja e fundit që dëshironi. Siç shpjegon një studim i Institutit Kombëtar të Shëndetit dhe Shkencave Mjekësore, metabolizmi është përgjegjës për një sërë procesesh trupore, duke përfshirë shkallën me të cilën digjen kalori gjatë pushimit dhe stërvitjes.

“Kur trupi ndihet i kërcënuar nga marrja e ulët e energjisë, ai mund të fillojë të ruajë energji. Si i tillë, kjo mund të kontribuojë në një metabolizëm më të ngadaltë,” shpjegon Hope.

Por kjo jo vetëm që do të ndikojë në aftësinë për të humbur yndyrë, por trupi do të fillojë të zbërthejë masën muskulore për energji sepse i mungon energjia. “Kjo gjithashtu mund të kontribuojë në një ulje të metabolizmit, sepse masa muskulore ka një kërkesë më të lartë për energji sesa indet yndyrore”, thotë Hope.

Nivele të shqetësuara të hormoneve

Një nga efektet shqetësuese afatgjata të dietës së ashpër është rritja e hormoneve të urisë . “Dietat më të shpejta janë thjesht të paqëndrueshme dhe mund të ‘shkatërrojnë’ hormonet”, thotë Hope. Ju mund të humbni peshë me sukses në fillim, por në një moment do të ndalet sepse trupi juaj do të luftojë për të parandaluar urinë.

Hulumtimet nga Universiteti Christian-Albrechts kanë treguar se ne kemi një pikë të caktuar të peshës, e cila është pesha që trupi juaj është programuar të arrijë nën ndikimin e disa faktorëve, si gjenetika, hormonet, mënyra e jetesës dhe mjedisi.

Një nga mënyrat se si trupi e lufton këtë uri është duke ulur nivelet e leptinës (hormoni i ngopjes) dhe duke rritur grelinën (hormoni i urisë), për të cilin Hobson thotë se mund ta bëjë më të vështirë për disa njerëz që të mbajnë peshën në të ardhmen.

Por provat tregojnë se ky nuk është vetëm një efekt anësor afatshkurtër. Siç përshkruan një studim nga Universiteti i Melburnit, kufizimi i rëndë mund të prishë seriozisht nivelet tuaja të hormoneve, gjë që mund t’ju bëjë të ndiheni vazhdimisht të uritur .. Studimi shqyrtoi 50 njerëz mbipeshë ose obezë që hanin nga 500 deri në 550 kalori çdo ditë për 10 javë. Pjesëmarrësit humbën peshë gjatë kësaj periudhe, por rifituan gjysmën e peshës së humbur, dhe në fund të studimit të gjithë pjesëmarrësit kishin dukshëm më pak hormone leptin dhe peptid YY, të cilat përfshihen në formimin e sinjaleve të ngopjes.

Ata gjithashtu kishin më shumë grelin dhe polipeptid frenues të stomakut, të cilat mund të shkaktojnë ndjenjën e urisë. Kjo do të thoshte se pjesëmarrësit ndiheshin më të uritur se më parë, edhe një vit pas përfundimit të studimit.

Pra, pavarësisht nga ngjarja apo situata, dieta e përplasur thjesht nuk ia vlen shqetësimet e mundshme afatshkurtra dhe problemet shëndetësore të ardhshme, veçanërisht kur është plotësisht e mundur të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme për një periudhë më të gjatë kohore. Nëse keni nevojë për ndihmë për të humbur peshë, bisedoni me mjekun dhe dietologun tuaj.