Hiqni qafe lythat, pikat e zeza dhe njollat ​​e moshës në mënyrë natyrale

Lythat, pikat e zeza ose njollat ​​e moshës, të gjitha manifestimet e lëkurës që mund të dëmtojnë vetëbesimin dhe mirëqenien.

Për të korrigjuar këtë, Nënë Natyra na ka siguruar një sërë përbërësish natyralë. Duke mësuar për virtytet e tyre, ju do të jeni në gjendje të luf toni kundër këtyre papërsosmërive të përditshme.
Përmbledhje

1. Për të hequr lythat 2. Për të zvogëluar njollat ​​e moshës3. Për të eleminuar pikat e zeza
Si rezultat i faktorëve gjenetikë, problemeve hormonale, një diete të pabalancuar ose një stili jetese të dobët, papërsosmëritë e lëkurës mund të jenë të vështira për t’u luftuar. Zmadhoni 8 ilaçe natyrale për ta kapërcyer atë.

Për të hequr lythat
1. qumësht fiku
Sipas Nina Roos , dermatologe, qumështi i fikut është një truk i zakonshëm i gjyshes për të luftuar lythat. Kjo vepron “si një acid turshi” për shkak të lëngut të frutave i cili është një substancë shumë irrituese. Një studim i botuar nga The International Journal of Dermatology dëshmon se efektiviteti i qumështit të fikut kundër lythave është për shkak të disa prej enzimave të tij.

Për këtë truk, rekomandohet të nxirret lëngu nga gjethet e fikut duke i prerë në gjysmë, dhe më pas ta aplikoni në lythat. Për efikasitet optimal, rekomandohet të përsërisni këtë operacion pas zgjimit dhe në mbrëmje, para se të shkoni në shtrat.

2. Celandine
Celandine është një barë e keqe, e njohur edhe si bari i lythave. Karakterizohet nga një lule e verdhë dhe gjethe të ngjashme me dallëndyshen, ajo rritet kryesisht në të egra.

Sipas faqes së internetit të Allodocteurs , veprimi i tij është për shkak të përmbajtjes së tij në coptisine, një alkaloid me veti antimitotike i cili do të kundërshtojë përhapjen e qelizave të papillomavirusit përgjegjës për lythat.

Për të përdorur celandine, ndani kërcellin e saj dhe më pas aplikoni lëngun e mbledhur në lyth. Për shkak të erës së tij mjaft të fortë, mund të jetë e dobishme ta mbuloni me suva. Gjegjësisht se lëngu i celandinës është gërryes dhe për këtë arsye duhet të aplikohet vetëm në rritje.

3. Lëng luleradhiqe
Në përdorim të jashtëm, luleradhiqja do të rekomandohej për të luftuar kundër shumë papërsosmërive të lëkurës. Kjo përfshin lythat, por edhe dermatozën, sëmundje të caktuara të lëkurës ose grurë në këmbë.

Për efikasitet optimal, prejeni kërcellin e luleradhiqes në gjysmë dhe aplikoni lëngun e marrë në lyth. Mbulojeni këtë të fundit me një fashë dhe përsëriteni këtë operacion dy herë në ditë derisa lytha të zhduket.

Për të zvogëluar njollat ​​e moshës
1. limon
I njohur për vetitë e tij ndriçuese dhe eksfoluese , limoni është një aleat i madh në luftimin e hiperpigmentimit të lëkurës, i cili mund të shfaqet për shkak të ekspozimit të tepërt në diell. Falë përmbajtjes së vitaminës C dhe acidit citrik, lëngu i agrumeve zvogëlon shfaqjen e njollave të errëta për lëkurën më të qartë, pa njolla .

Për të përfituar prej tij, njomni një top pambuku në lëng limoni dhe më pas aplikojeni në njollat ​​tuaja. Lëreni për 10 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të pastër. Bestshtë mirë që këtë truk ta përdorni në mbrëmje për të shmangur efektin fotosensibilizues të limonit.

2. Xhenxhefil
I njohur për veprimin e tij kundër plakjes në mjekësinë Ayurvedic, xhenxhefili është i pasur me antioksidantë. Sipas ekspertëve natyralë të kujdesit të lëkurës, këto promovojnë prodhimin e kolagjenit dhe kufizojnë papërsosmëritë e lëkurës duke zvogëluar shfaqjen e njollave të errëta. Përfitimet e konfirmuara nga një artikull shkencor i cili identifikon xhenxhefilin si një agjent ndriçues të frikshëm në kontekstin e trajtimeve Ayurvedic.

Për veprim optimal, rekomandohet prerja e rrënjës së xhenxhefilit dhe fërkimi i saj 2 deri 3 herë në ditë në zonat e prekura. Ky ritual do të ndiqet për rreth 6 javë për rezultate përfundimtare.

3. Ananasi
Sipas shkencëtarëve , ananasi është një aleat i madh në kufizimin e hiperpigmentimit të lëkurës. Sipas përfundimeve të tyre, efektiviteti i tij bazohet në komponimet fenolike dhe të squfurit përgjegjës për veprimin kundër ngjyrosjes së frutave tropikale.

Për të përfituar prej tij, aplikoni lëngun e ananasit në fytyrë dhe lëreni të veprojë për disa minuta. Më pas shpëlajeni me ujë të pastër dhe sigurohuni që të aplikoni një maskë hidratuese në lëkurën tuaj.

Për të eleminuar pikat e zeza
1. Domate

Falë vetive të tij dezinfektuese, domatja mund të kapërcejë pikat e zeza të shëmtuara që kanë tendencë të vendosen në lëkurën tuaj.

Para se ta përdorni, pastroni fytyrën tuaj dhe hiqni çdo mbetje grimi. Pastaj prejeni domaten në feta dhe vendoseni në lëkurën tuaj. Lëreni për rreth pesëmbëdhjetë minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të vakët.

2. Limon dhe kos
Duke kombinuar acidin citrik të agrumeve me vetitë rregulluese të kosit , ju do të jeni në gjendje të kufizoni yndyrën e tepërt përgjegjëse për pikat e zeza ndërsa shtrëngoni poret tuaja.

Për të miratuar këtë truk, përzieni gjysmë luge lëng limoni me dy lugë kos, pastaj aplikojeni këtë maskë në zonën T të fytyrës tuaj. Lëreni të qëndrojë për rreth 15 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të vakët.

Kujdes:
Para përdorimit të mjeteve juridike natyrore, është thelbësore të konsultoheni me një dermatolog për të siguruar që këto papërsosmëri të lëkurës të mos fshehin ndonjë patologji themelore.