Salcë me hudhër të pjekur, shkon shumë me të gjitha pjatat

Kjo salcë aromatike shkon në mënyrë fantastike me mish të kuq, të bardhë, peshk apo patate të pjekura dhe të skuqura!

Përbërësit:

– 5 hudhra,
– vaj ulliri,
– kripë,
– 200 ml majonezë,
– lëng limoni,
– 30 gr parmezan,
– 450 gr mish të bardhë pule.

Përgatitja:

Pritini majat e kokave të hudhrës, lyeni me vaj ulliri dhe hidhni kripë.

Vendoseni në folie dhe piqni për afro 60 minuta në 200-220 gradë Celsius.

Ftohini hudhrat dhe shtrydhni masën që është pjekur në blender.

Shtoni majonezën, lëngun e limonit, parmezanin, kripën dhe përzieni të gjitha.

Shkon mirë me të gjitha llojet e mishit, peshkut…

Ju bëftë mirë!