Njerëzit që vuajnë nga tenѕioni i ulët kanë simрtoma më të rënda në verë, si të ѕhmangin problemet

Temperaturat e larta dhe rritjen e lagështisë në ajër, nxehtësia e madhe, shkakton zgjerim të enëve të gjakut, gjë që mund të përkeqësojë simptomat e presionit të ulët të gjakut. Shenjat janë marramendje, shikim i paqartë, rrahje të parregullta të zemrës, etje e shtuar, gulçim, i ftohtë, djersitje dhe lëkurë e zbehtë, madje edhe gjendje të fikëti.

Por në shumicën e rasteve, presioni i ulët i gjakut që shfaqet te të rinjtë dhe të shëndetshëm, nuk është diçka për t’u shqetësuar nëse nuk është rezultat i një sëmundjeje ose ilaçi specifik dhe zakonisht mjafton që pacienti t’u përmbahet disa masave.

Mos e teproni me kafe

Studime të shumta kanë treguar se kafeina nga kafeja nuk ndikon ndjeshëm në rritjen e presionit të gjakut kur ai është i ulët. Kafeina stimulon nxjerrjen e lëngjeve nga trupi, kështu që në fakt çon në një kundër-efekt.

Balanconi vaktet tuaja, pra shmangni dietat dhe të ngrënit e tepërt

Marrja e parregullt e ushqimit ngadalëson rrjedhën e gjakut, kështu që do të ndiheni edhe më të lodhur dhe do t’ju mungojë energjia për funksionimin normal, ndaj është e rëndësishme të organizoni dietën tuaj përmes disa vakteve të vogla gjatë ditë, shkruan KP.

Hani më shumë supë dhe shtoni kripë shtesë në ushqim për të stimuluar etjen

Pini më shumë lëngje dhe hani fruta që përmbajnë shumë ujë, si shalqiri dhe pjepri – kjo do të rregullojë qarkullimin dhe do të lehtësojë problemet.

Rrisni konsumin e ushqimeve që janë të pasura me vitamina të grupit B, B12, C, kalcium, hekur dhe proteina

Perime me gjethe jeshile, portokall, banane, brokoli, fasule, luledielli, embrion gruri, panxhar, selino, patate dhe të thata rekomandohen frutat.

Bëhuni më aktivë

Ushtrimet mund të ndihmojnë në balancimin e presionit, por mos filloni papritur, në mënyrë që të mos shkaktoni efektin e kundërt. Rekomandohen ushtrime të tilla si ecja e shpejtë, vrapimi i lehtë, noti, çiklizmi mesatar.