Do të habiteni kur të mëѕoni çfarë ndodh me trupin tuaj nëѕe hani një grusht me fiѕtikë çdo ditë..!?

Kontrolli i peshës, përmirësimi i kolesterolit dhe i shëndetit të zorrëve, përfitime nga funksionimi juaj konjitiv dhe shumë mundësi të tjera për mirëqenien tonë – këto fruta të thata të vogla fshehin disa potenciale të mëdha brenda tyre.

Jo vetëm që fëstëkët janë të shijshëm, por ato përmbajnë gjithashtu shumë elementë të dobishëm për të cilët përpiqen trupat tanë. Pavarësisht nëse shtohen në gatim ose thjesht hahen si rostiçer, ata meritojnë të përfshihen në planin e vaktit të të gjithëve.

Ne jemi tifozë të mëdhenj të ushqimeve të shëndetshme, dhe ne vazhdimisht jemi në kërkim të disa opsioneve të reja që shijojnë mirë dhe i bëjnë mirë trupit tonë. Pra, ne po vendosim fëstëkët në qendër të vëmendjes!

Ju pasuroheni me lëndë ushqyese.

Këto fruta përmbajnë elemente të shëndetshëm si fibra, proteina, karbohidrate, yndyrna të shëndetshme, kalium, fosfor, vitaminë A, vitaminë B6, bakër, dhe mangan. Ato kanë kalori më të ulëta në krahasim me shumë fruta të tjera të thata, megjithatë ata përbëjnë meze të përsosura të përditshme. Rekomandohet të hani një grusht prej tyre në ditë. Dhe mbani mend, është më mirë nëse ato janë të pakripur.

Nivelet e kolesterolit tuaj mund të zvogëlohen

Fëstëkët janë gjithashtu të pasur me antioksidantë të cilët ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga radikalet e lira (atomet e paqëndrueshëm që mund të dëmtojnë qelizat, duke shkaktuar sëmundje dhe plakje). Falë këtyre antioksidantëve, këto fruta janë të mira për ata me kolesterol të lartë që dëshirojnë ta zvogëlojnë atë. Një studim i vogël u krye, ku pjesëmarrësit hëngrën 1-2 grushtë të vegjël fëstëkë për 4 javë, dhe në fund, ata patën nivele më të ulëta të kolesterolit “të keq”.

Shëndeti i syve tuaj përmirësohet.

Elementë të tjerë të dobishëm që fshihen në fëstëkë janë luteina dhe zeaxanthina, të cilët janë të dy antioksidantë të fuqishëm që kanë një efekt të mirë në shëndetin e syve. Ato mund të ulin shanset për të zhvilluar çështje të lidhura me vizionin, si dhe degjenerim makular të lidhur me moshën dhe kataraktet.

Mund të harroni problemet e traktit digjestiv.

Meqenëse fëstëkët janë të pasur me fibra, ata janë gjithashtu të mirë për sistemin tuaj tretës. Fibra është e nevojshme që qelizat e zorrës së trashë të qëndrojnë të shëndetshme, për të mbajtur rrjedhjen e traktit tretës dhe për të parandaluar çrregullimet e tretjes si kapsllëku. Është bërë një studim i vogël dhe rezultatet treguan se konsumimi i fëstëkëve mund të përmirësojë përbërjen e mikroflorës së zorrëve.

Do të jeni në gjendje të mbani një peshë të shëndetshme
Frutat e thata janë produkte të mrekullueshme për humbjen e peshës në përgjithësi, shkruan supershendeti. Nëse i hani ato rregullisht, ju merrni më shumë kontroll dhe ato ju ndihmojnë të parandaloni që të fitoni peshë.

Është bërë një studim tjetër, dhe rezultatet zbuluan se pjesëmarrësit që hanin fëstëkë si meze, kishin indeks më të zvogëluar të masës së tyre të trupit. Prandaj mos harroni t’i përfshini ato në menynë tuaj!

Nivelet e sheqerit tuaj ekuilibrohen.

Një grup i vogël njerëzish morën pjesë në një studim ku kombinuan bukën e bardhë, e cila është e pasur me karbohidrate, me fëstëkë. Doli që këto fruta të thata ulën sheqerin e lartë në gjak pasi konsumuan bukën. Pra, është një ide e mirë t’i shtoni ato edhe në ushqimet tuaja, veçanërisht nëse jeni mësuar të hani ushqime si orizi, makaronat dhe patatet pure, të cilat gjithashtu janë të larta në karbohidrate.

Trupi juaj mund të bjerë në gjumë më shpejt.

Arrorët përmbajnë një nga përqendrimet më të larta të melatoninës, e quajtur edhe “hormoni i gjumit”. Kjo është shumë e rëndësishme, pasi rregullon ciklin tonë të zgjimit dhe të gjumit dhe na ndihmon të qetësohemi dhe të flemë më shpejt.

Në mbrëmje, kur dielli perëndon, trupat tanë fillojnë të prodhojnë më shumë melatoninë për të na ndihmuar të biem në gjumë, por njerëzit që nuk e kanë sa duhet, kanë probleme me gjumin. Konsumimi i fëstëkëve para gjumit mund t’ju ndihmojë të zgjidhni këtë problem.

Funksionaliteti juaj i trurit përmirësohet
Falë elementeve të tyre të shëndetshëm, frutat e thata janë shtesa të shkëlqyera për trurin tonë. Një studim zbuloi se ngrënia e tyre në mënyrë të rregullt përfiton funksionet kryesore të trurit, dhe fëstëkët duket se ishin një nga frutat e thata më të mira për këtë. Për shembull, ngrënia e tyre është thelbësore për forcimin e kujtesës dhe të mësuarit, proceset njohëse, perceptimin dhe madje edhe lëvizjen e shpejtë të syve gjatë gjumit.